کفش مناسب تمرین

پای انسان عضو مهم بدن، بخصوص هنگام تحرک و ورزش است،انجام فعالیت ها و تمرین های ورزشی می بایست شرایط مطلوبی برای پا فراهم باشد، از طرفی کفشهای ورزشی با سایز مناسب قسمت ضروری انجام تمرين ورزشی است. اما جستجو کفش مناسب می‌تواند دشواری های خود را داشته باشد. لذا تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی کفش ها و شرایط مناسب آنها برای تمرینات ورزشی بپردازیم:  

 

اصول راهنما برای انتخاب کفش مناسب ورزشی عبارتند از:

بخاطر آنکه پاها در هنگام تمرینات بزرگتر می شود، اغلب کفش را در بعدازظهر يا پس از فعاليت خریداری کنيد. کفش‌ها را با همان جورابی تست کنيد که معمولا عادت داريد در هنگام تمرين بپوشيد. اطمينان حاصل کنيد که وقتی بند کفش را می‌بنديد، پنجه‌های پای‌تان به آسانی حرکت نکند و پاشنه پاهايتان هنگام راه رفتن نلغزد. چند متری در مغازه راه برويد يا بدويد تا مطمئن شويد که کفش‌ها راحت هستند. کفش ورزشی را بايد به راحتی به پا کرد. هنگامی که می‌‌خواهيد کفش را تست کنيد، بند آن را محکم ببنديد مانند اينکه می‌خواهيد تمرین ورزشی را آغاز کنيد.  اگر به طور مرتب يک ورزشی را انجام می‌دهيد، کفشی تهیه کنید که مخصوص ورزشی باشد که آن را انجام می‌دهيد. کفش بی کیفیت حتی بر اعصاب و روان و کاریی کار انسان نيز تاثير زیادی می گذارد. از مهمترين اعضايی که ارتباط مستقيم با پا دارد، کمر و ستون فقرات است که بيش ترين آسيب را از کفش بی کییفیت می بيند. همچنين استفاده از اين کفش ها سبب اختلال در راه رفتن و تعادل می شود.در هنگام تمرین کردن نيز استفاده از کفش مخصوص هر ورزشی اهميت فوق العاده ای دارد چرا که ورزش شامل فعاليت ها، تحرکات و شرايط منحصر به فرد خود است و لازم است از کفش مخصوص آن ورزش استفاده شود. 

ويژگيهای عمومی کفش تمرین

علاوه بر ويژگيهای متداول در کفشهای عمومی که افراد عادی می‌پوشند، کفشهای ورزشی بايد ضمن دارا بودن آن ويژگيها،‌ افزونه خاصی داشته باشند يا در برخی بخشهای عناصر بنيادی و برجسته ای را دارا باشند.سه عنصر اصلی در همه کفشـهای خوب ورزشی عبارتنداز:

1-انعطاف برای تمامی حرکات مختلف پا و مچ،

2- استحکام برای حفاظت از چرخشهای ناگهانی مچ پا،

3- لايه گذاری مناسب برای جذب ضربه و راحتی کل پا و ستون فقرات.

 

 

قسمتهای که يک کفش مناسب ورزشی بايد داشته باشند، عبارتند از:

1 ـ قسمت جلوی کفش  کفش ورزشی در ناحيه پنجه که فضای کافی را برای حرکت انگشتان فراهم کند.

2 ـ محافظ مچ پا که از اين ناحيه محافظت می کند .

3 ـ زبانه کفش نرم و بلند که از فشار بند يا الحاقات مربوط به آن جلو گيری می‌کند.

4 ـ تخت بيرونی يا خارجی کفش که امکان حرکت رو به جلو، کشش و جذب ضربه را داشته باشد.

5 ـ همچنين کفی داخلی کفش بايد نرم و دارای قوس پا باشد.

6 ـ محافظ پاشنه پا که بايد پاشنه را محکم و ثابت نگهدارد.

ـ هواکش لازم برای خنک نگهداشتن پا در هنگام فعالیت ورزشی.

کتونی ریباک     امکان پرداخت توسط کلیه کارتهای عضو شتاب